Podwyższona temperatura jest jednym z pierwszych objawów, który sygnalizuje o problemach ze zdrowiem zwierzęcia. Pojawienie się gorączki zawsze należy traktować poważnie. Mierzyć temperaturę powinno się, gdy zachowanie zwierzęcia zaczyna być niepokojące. Utrata apetytu, apatia, dreszcze, biegunka czy wymioty, to objawy, które powinny skłonić właściciela do skontrolowania temperatury zwierzaka.
Mierzenie temperatury u kotów, psów i królików
Temperaturę u zwierząt najlepiej mierzyć termometrem z elastyczną końcówką. W ten sposób ogranicza się ryzyko zranienia zwierzaka. Dobrze, jeśli termometr pokazuje temperaturę szybko, np. po 10 sekundach. W przypadku urządzeń, które wskazują wynik po dłuższym czasie, zmierzenie temperatury może być kłopotliwe.
Temperaturę u zwierząt domowych takich jak psy, koty i króliki mierzy się, umieszczając końcówkę termometru w odbycie zwierzaka. Przed badaniem na termometr trzeba nałożyć odrobinę lubrykantu, wazeliny czy oliwy z oliwek. Badanie należy wykonywać ostrożnie. Ważne, by dostosować głębokość umieszczenia termometru do wielkości czworonoga. Powinna wynosić pomiędzy 1 a 2 cm. Należy zadbać o to, by zwierzak znajdował się w nieruchomej pozycji. Może leżeć lub stać. Nie można dopuścić do tego, by zwierzę biegało lub usiadło podczas pomiaru termometrem.
Jaką temperaturę ciała powinny mieć zwierzęta?
Poprawna temperatura ciała zależna jest od gatunku i rasy zwierzęcia. Dorosły pies powinien mieć temperaturę od 37,5°C do 39°C. W przypadku kotów właściwa temperatura wynosi pomiędzy 38°C a 39°C, a u królików 38,5°C - 39,5°C. Na temperaturę ma wpływ pora dnia. Rano może być wyższa niż wieczorem.
Aby zmierzona temperatura nie była przekłamana, należy sprawdzać ją u wypoczętego zwierzęcia. Nie powinno się jej badać po spacerze. Upał lub chłód mogą zafałszować wyniki. Poza tym na zwiększenie temperatury ciała ma wpływ także aktywność fizyczna. Temperatura może się podwyższyć także po karmieniu i podczas przeżywania stresu. Podwyższoną temperaturę mają także suczki i kotki w ciąży.
Warto kilka razy zmierzyć temperaturę swojego zwierzaka, gdy jest zdrowy, aby mieć punkt odniesienia.