Psie łapy to narząd szczególny. Ukształtowane przez miliony lat ewolucji, są perfekcyjnie przystosowane do swojej podstawowej funkcji, czyli biegu. Powolnego, nieraz wielokilometrowego truchtu lub błyskawicznego pościgu za ofiarą. Jak przy dobrych sportowych butach, sprężysta konstrukcja wewnątrz psiej łapy chroniona jest od spodu przez solidną podeszwę, czyli twarde, wytrzymałe poduszki. Poduszki mogą znieść wiele, gdy jednak zostaną uszkodzone, ich sztywność sprawia, że uraz jest bolesny, a gojenie długotrwałe.
W psich łapach – a konkretnie w tychże poduszkach – znajduje się wyspecjalizowany system cyrkulacyjny. Naczynia krwionośne są umiejscowione bardzo blisko siebie, dzięki czemu gorąca, bogata w tlen krew tętnicza może ogrzewać powracającą do serca wyziębioną krew żylną.
Przestrzenie pomiędzy palcami psich łap wyposażone są w gruczoły potowe, których nie ma w skórze reszty ciała. Dlatego, w odróżnieniu od pozostałej powierzchni ciała psa, łapy mogą się pocić.
Wszystko to sprawia, że dobry stan łap jest dla psa bardzo ważny, a nasza troska o psie łapy ma kluczowe znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania zwierzaka.
W jakich warunkach należy stosować obuwie ochronne dla czworonogów?
Buty ochronne warto stosować w okresie zimowym, kiedy pies przez dłuższy czas przebywa na zewnątrz (np. u psów zaprzęgowych lub uprawiających z właścicielami trekking). Do sierści między palcami przylepia się bowiem śnieg i grudki lodu, które podrażniają lub wręcz ranią zwierzę. Dodatkowo, jeśli mieszkamy w mieście, musimy pamiętać o chodnikach posypywanych piaskiem i solą. Ten pierwszy powoduje mechaniczne urazy, natomiast sól rozpulchnia poduszeczki łap, przyczyniając się do ich pękania i łuszczenia. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli latem wybierzemy się razem z psem na spacer po gorącym asfalcie – wywołane nim poparzenia są szczególnie bolesne, a gojenie się ran zajmuje dużo czasu. Stosowana latem ochrona łap musi być oddychająca, a psa — niezależnie od niej — staramy się prowadzić w cieniu i najlepiej po trawniku, unikając rozpalonych słońcem gładkich powierzchni. Buty ochronne to również wymóg, aby zabezpieczyć skaleczenie lub kontuzję łapy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów ochronnych dla psa?
Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj obuwia, należy się zastanowić, jakiej ochrony potrzebuje nasz czworonożny przyjaciel. Wybierając buty na dwór w sezonie chłodnym, kierujemy się przede wszystkim ich odpornością na warunki atmosferyczne, a latem lub do użytku domowego wybierzemy buty, w których łapa może „oddychać”. Dodatkowo buty powinny zapewniać wystarczająco dużo miejsca, aby palce mogły swobodnie się rozszerzać podczas chodzenia. Stąd konieczność dokonania pomiarów długości i szerokości łapy – wybierając rozmiar zwracamy uwagę, w jaki sposób należy wykonać pomiar, gdyż w przypadku różnych producentów, a nawet różnych modelów buta, sposób pomiaru będzie się różnił. Pamiętajmy też, że u wielu psów przednie łapy są większe od tylnych, być może więc, chcąc mieć cały komplet, musimy kupić dwa różne rozmiary butów (po to właśnie buty pakowane są po dwa, a nie po cztery). Kiedy już z grubsza wiemy, co chcemy kupić, w sklepie internetowym KOT BARNABA znajdziemy szeroki wybór butów ochronnych dla psa dopasowanych do różnych potrzeb. Znajdziemy tu m.in. buty ocieplane, ze wzmocnioną podeszwą czy z wysokimi cholewkami chroniącymi przed wpadaniem śniegu, buty z rozciętą cholewką polecane szczególnie do ochrony opatrunku, nieprzemakalne kalosze (występujące pod nazwą silikonowa skarpetka) czy oddychające buty z softshellu przeznaczone do ochrony urazów w sezonie ciepłym lub w warunkach domowych.