Zobacz opinie o nas!

Kot Barnaba opinie w google

Obsługa posprzedażowa

Pamiętaj, że po odebraniu zamówienia pozostajesz nadal naszym Klientem :)

Znamy każdy sprzedawany przez nas produkt i w razie potrzeby udzielimy Ci wszelkich dodatkowych informacji i wyjaśnień, równie troskliwie i wyczerpująco jak w sytuacji, gdybyś dopiero zastanawiał(a) się nad zrobieniem u nas zakupów :)

Ubranko pooperacyjne dla kota psa

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Sylwester bez Strachu: Jak Pomóc Swojemu Zwierzakowi Przeżyć Imprezę z Fajerwerkami?

0
Sylwester bez Strachu: Jak Pomóc Swojemu Zwierzakowi Przeżyć Imprezę z Fajerwerkami?

Sylwester bez Strachu: Jak Pomóc Swojemu Zwierzakowi Przeżyć Imprezę z Fajerwerkami?

Sylwester to dla nas czas radości, świętowania i ekscytacji odchodzeniem trosk starego roku i wizją możliwości, jakie niesie ze sobą nowy. Niestety, dla wielu zwierząt, w tym naszych naszych domowych psów i kotów, jest to również okres niepokoju i ogromnego stresu, wywołanego hałasem powodowanym przez fajerwerki. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu problemowi z bliska i omówimy skuteczne metody, jakie możemy zastosować, aby pomóc naszym futrzanym przyjaciołom przejść przez tę okresową udrękę.

Wszystkiemu winien słuch

Słuch psów i kotów jest wielokrotnie bardziej czuły od naszego. Dotyczy to zarówno natężenia, jak spektrum dźwięków, jakie ich uszy są w stanie wychwycić. W naturalnych warunkach ich super słuch był nieocenionym wsparciem przy polowaniu i unikaniu zagrożeń. Teraz jednak nasze małe domowe drapieżniki zmuszone są mierzyć się z problemami, jakie niesie ze sobą posiadanie tak wrażliwego słuchu. I tak, psy i koty mogą zaniepokoić się dźwiękami, których my nawet nie usłyszymy, a nagłe gwałtowne hałasy, dla nas nieprzyjemne, naszym zwierzętom mogą sprawić wręcz fizyczny ból. Nic więc dziwnego, że gwałtowne strzały fajerwerków, całkowicie dla naszych zwierząt niepojęte, u wielu z nich wywołują stres, lęk, a nawet ataki paniki.

Oznaki stresu u zwierząt

W zależności od natężenia stresu i indywidualnych cech psa lub kota stres u naszego zwierzęcia może przybierać różne formy. Typową reakcją lękową nasilającą się, gdy w miarę zbliżania się północy strzały stają się coraz częstsze, jest bieganie po domu w poszukiwaniu ukrycia. Warto rozważyć przygotowanie zawczasu nawet kilu bezpiecznych kryjówek - dużego kartonowego pudła, stołu częściowo zasłoniętego kocem, uchylonych drzwi łazienki, a dla kotów dostępnej szafy lub szafek z ubraniami (tak!), w których zwierzątko będzie mogło spokojnie przeczekać trudne chwile.

W odróżnieniu od kota, pies nie zawsze będzie poszukiwał dodatkowego schronienia. Czasem pozostanie w swoim legowisku, manifestując stres spojrzeniem, gwałtownym ziewaniem, drżeniem ciała, oblizywaniem pyska, łap i podłoża, potliwością łapek między poduszkami, a nawet agresją.

Jak pomóc?

Tym, co najlepiej wpłynie na dobre samopoczucie naszego zwierzęcia, jest nasz własny spokój i życzliwa troska, jaką otoczymy przyjaciela. W miarę możności powinniśmy całą swoją postawą i zachowaniem wysyłać do zwierzęcia komunikat, że nie dzieje się nic złego, a nawet nic nadzwyczajnego.

Możemy też i powinniśmy zawczasu zaopatrzyć się w środki i preparaty, które pomogą zwierzakowi przetrwać ten trudny czas. Podobnie jak w przypadku ludzi, postarajmy się tu sięgać przede wszystkim po preparaty naturalne, które pomimo prostego zwykle składu potrafią być bardzo skuteczne.

Feromony – zapach bezpieczeństwa

Zdecydowanie warte polecenia są preparaty feromonowe, zawierające syntetyczne odpowiedniki gatunkowo specyficznych zwierzęcych feromonów uspokajających. Można je kupić w postaci wpinanych w kontakt dyfuzorów, oddziałujących na całe mieszkanie lub dużą jego część, albo sprayów do doraźnego, miejscowego stosowania (takim sprayem można na przykład spryskać przed nocą Sylwestrową legowisko i jego otoczenie). Najbardziej znany preparat feromonowy dla psów to Adaptil, zawierający syntetyczny odpowiednik psich feromonów uspokajających, wydzielanych przez karmiące suki. Niestety w momencie pisania tego artykułu (grudzień 2023) jest czasowy problem z dostępnością psich zestawów startowych Adaptil, zawierających dyfuzor i wkład. Produkt ma powrócić na rynek w lutym 2024, a do tego czasu można posiłkować się sprayem, albo stosować wkłady Adaptil wraz z innymi dyfuzorami mającymi takie samo wejście do wkręcania wkładu (np. dyfuzory od kociego preparatu opisanego poniżej).

Dla kotów mamy aż trzy rodzaje feromonowego preparatu Feliway: Feliway Classic w wersji z odpowiednikiem kocich feromonów policzkowych (feromony dobrego samopoczucia), Feliway Friends z feromonami matczynymi (specyficznie socjalizacyjne) oraz bardzo skuteczny preparat Feliway Optimum, zawierającego kompozycję powyższych feromonów.

U psów i kotów bardzo dobrze sprawdzają się uspokajające obroże, emitujące feromony matczyne – np. obroża Nurturecalm. Obroża jest przy zwierzęciu cały czas, więc jej oddziaływanie trwa nieustająco, dokądkolwiek zwierzę się uda. Emisji feromonów przez raz aktywowaną obrożę nie da się jednak zatrzymać, a ponieważ czas jej skuteczności to około 30 dni, rozwiązanie to ma większe zastosowanie przy długotrwałym stresie, niż w sytuacjach doraźnych.

Białko mleka, aminokwasy, dziurawiec, czyli do spokoju przez brzuszek

Istnieje też wiele preparatów uspokajających przeznaczone do podawania doustnego. Bardzo dobrą opinią cieszy się Zylkene, którego działanie opiera się na relaksujących właściwościach białek mleka karmiących samic. Kapsułkę można podać w całości, lub po jej otwarciu dodawać do pożywienia znajdujący się wewnątrz proszek o mlecznym smaku. Zylkene jest preparatem bardzo bezpiecznym – nie ma możliwości przedawkowania go. Najlepsze efekty daje rozpoczęcie podawania Zylkene na parę dni przed spodziewanym stresującym wydarzeniem, aczkolwiek gdy coś dzieje się nagle, preparat także będzie skuteczny.

Relaksujące właściwości siary mleka wykorzystano w kąskach ADAPTIL – innowacyjnym preparacie uspokajający dla psów, mającym formę smaczków. Łączymy wówczas uspokajające działanie preparatu z radosnym wydarzeniem, jakim jest otrzymanie przysmaku od opiekuna.

Innym naturalnym i bezpiecznym dla zwierząt preparatem są tabletki Stress Out, w których wykorzystano odstresowujące i poprawiające nastrój właściwościach tryptofanu, tauryny i dziurawca.

Kojąca moc uścisku

Zupełnie nowe podejście do poprawy samopoczucia psów wykorzystano w kamizelkach Thundershirt. Ich działanie opiera się na kojącym wpływie uścisku, symulującego utulenie szczenięcia w gnieździe. Zauważono, że delikatne ściśnięcie tułowia działa relaksująco i przeciwlękowo także na większość dorosłych psów. Miękka i jednocześnie elastyczna kamizelka Thundershirt pozwala wywierać kontrolowany ucisk na przednią cześć ciała, brzuch i grzbiet psa, zapewniając mu kojące poczucie utulenia.

Kiedy do weta?

Jeśli wiemy, że nasz pies lub kot wykazuje wyjątkowo silne reakcje lękowe, dostępne bez recepty preparaty mogą nie wystarczyć. Warto wówczas skonsultować się z weterynarzem, który być może zaleci mocniejsze środki uspokajające, przeciwlękowe lub nawet psychotropowe. Najważniejsze, by nasz zwierzak przetrwał sylwestrową noc w maksymalnym komforcie.

 

Podsumowując, Sylwester może być trudnym czasem dla naszych czworonogów, ale z odpowiednimi środkami możemy pomóc im przejść przez ten okres bez nadmiernego stresu. Pamiętajmy o cierpliwości i empatii wobec naszych futrzanych przyjaciół, dbając o ich dobrostan w trakcie tego ekscytującego dla nas, ale dla nich przerażającego święta.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl